Staňte se naším fanouškem! Staňte se naším fanouškem! - facebook.com/doktorpukovec

Zdravá výživa a péče o pokožku v dětském věku

Kůže je často zrcadlem nemoci nebo změn probíhajících uvnitř organismu. Je největší orgán, který tvoří bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím organismu.

1. Základní obecné údaje o kůži

Kůže má ochrannou, termoregulační a smyslovou funkci, zabraňuje nadměrným ztrátám vody a elektrolytů, probíhají v ní imunologické děje, má schopnost sekreční, vylučovací, vstřebávací. Cílem péče o kůži je udržet její základní funkce v rovnováze, ochránit ji před působením nepříznivých vlivů zevního prostředí, udržet optimální hydrataci a zabránit nadměrnému přehřívání nebo vysušování.

Toho lze dosáhnout přiměřeným oblečením, úpravou vnějšího i vnitřního prostředí, ale též používáním vhodných mycích, kosmetických i léčebných prostředků.
Složení kůže od povrchu směrem dovnitř, tři základní části:
Pokožkaje povrchová vrstva krytá ochranným filmem, který svou strukturou odpovídá emulzi (olej ve vodě). V tomto ochranném filmu jsou obsaženy účinné látky, např. enzymy. Povrch je osídlen mikroby, obsahuje rohovou vrstvu odumřelých buněk (díky ní kůže nevysychá), pigmentotvorné buňky (jejich produkt melanin chrání kůži před zářením), buňky imunitního systému a zárodečné buňky (zajišťují obnovu pokožky).
Škárav ní jsou uloženy kapiláry, hlouběji cévy, periferní nervová vlákna a volná nervová zakončení, nervové receptory, elastická a kolagenní vlákna, potní a mazové žlázky, vlasy, nehty.
Podkožíobsahuje řídké pojivo, tukové lalůčky, větší cévy a nervy. Má význam metabolický, chrání před mechanickými inzulty, je izolátorem tepla.
 
Během života mění kůže své morfologické i funkční uspořádání, a také plochu ve vztahu k délce a hmotnosti člověka.
 
2. Nejčastější projevy na kůži dle věkových období:
Novorozenci
Kůže novorozenců se v mnohém liší od kůže starších dětí nebo dospělých, s čímž musíme při jejím ošetřování počítat. Kůže je u novorozenců nezralá, její povrch je náchylnější k infekcím, je citlivější vůči vnějšímu prostředí a škodlivinám, má nedokonalou termoregulaci a hrozí větší riziko intoxikace při použití nevhodných prostředků.
Vždy musíme pamatovat na to, že poměr mezi plochou a hmotností je 3 až 5x větší než u dospělého.
Zdravá kůže novorozence nevyžaduje k ošetřování žádné specielní prostředky, ale je nutné ji udržovat v čistotě, chránit ji správným postupem při mytí, koupání, osušování, volbou vhodných mycích prostředků, dodržováním správné výživy a přiměřeným oblékáním.
Fyziologický ikterus – projevuje se žlutou kůží v důsledku zvýšeného bilirubinu. Léčí se vystavováním na denní světlo.
Potničky – projevují se červenými pupínky až drobnými, následně praskajícími puchýřky vznikajícími v místech zapaření retencí potu, ucpáním potních vývodů keratinem. Pokud se objeví, je nutné dodržovat zvýšenou hygienu a ošetřovat místa dezinfekčním prostředkem k zabránění infekce.
Toxoalergický exantém – zpočátku červené skvrnky přecházejí v tužší bělavě žluté pupencopuchýřkové eflorescence (kožní změny) na celém těle. Vyrážka má nejasný původ, může vznikat jako fyziologická reakce na mechanické či chemické dráždění nebo změnu teploty. Nevyžaduje léčbu, obvykle do dvou týdnů mizí.
Milia – jedná se o droboučké bělavé až nažloutlé perličky v obličeji, méně často i na jiných místech těla, které vznikají v důsledku retence mazu a keratinu ve vývodech mazových žláz. Nevyžaduje léčbu, odezní.
Novorozenecké akné – vzniká vlivem androgenů prošlých placentou působením na mazové žlázky. Neléčí se, vymizí obvykle do 8. měsíce věku.
Kojenci a batolata do 2 let
I toto období vyžaduje zvýšenou pozornost při péči o pokožku, protože dosud chybí ochranný film z mazu, potu a odloupaných rohových buněk, proto je kůže méně odolná vůči působení bakterií, zevních škodlivin a  má sklon se vysušovat.
Seborhoická dermatitida – během 3 měsíců věku se při ní vyskytnou bělavé až žlutavé šupiny ve vlasové části hlavy, současně se objevuje v záhybech v místech zapářky vyrážka. Obvykle vymizí do jednoho roku věku, ale může přecházet do atopického postižení kůže. Na vzniku se podílí dědičné faktory, porucha mazových žláz, kvasinková infekce a výživa. Zhoršuje ji pocení, horko nebo použití příliš mastných mastí. Klasickou léčbu k odstranění krust představují obklady se slunečnicovým nebo olivovým olejem, koupeným v lékárně, s následným vyčesáním. Vysoušení a praskání pokožky zabraňuje použití krémové tablety na mytí, které také podstatně zlepšuje průběh onemocnění. Při těžím průběhu se používají prostředky s ureu nebo salicylovým olejem v 1% koncentraci. Tuto léčbu by ale měl doporučit lékař.
Opruzeniny – jedná se o bolestivé zarudnutí kůže v záhybech a  místech zapářky v důsledku mechanického dráždění a chemického působení potu, moči a stolice, častěji v horkém počasí, zejména u obézních dětí. Na vzniku se podílí stafylokoková, streptokoková nebo kvasinková infekce. Pravidelná hygiena s použitím krémové tablety na mytí a krytí hydratační mastí zvyšuje odolnost a hydrataci kůže a postižení kůže předchází. V případě postižení jsou vhodné protizánětlivé a antibakteriální pasty - zinková, ichtyolová, endiaronová.  Pokud se na zarudlé kůži objeví pupínky a puchýřky, může se jednat o nasedající kandidózu a je  nutné použít specielní protikvasinkovou pastu. 
Plenková dermatitida – je to zvláštní forma opruzenin, zánětlivé onemocnění lokalizované na vnitřních stehnech, zadečku, zevním genitálu, zejména u kojenců uměle živených mezi 9 - 12. měsícem věku. Kůže je při něm lesklá, zarudlá, mohou se objevit pupencopuchýřkové kožní změny až puchýřky, otok a šupinky. Kromě vlhkosti se na vzniku uplatňuje tření při pohybu a dlouhodobější kontakt s močí nebo stolicí. Vzniku onemocnění může zabránit časté přebalování za použití správné velikosti plen alespoň 7x denně, pravidelná péče o pokožku a důrazná hygiena genitálu vhodnými mycími prostředky jako je krémová tableta na mytí a krém, pasty nebo hydratační krycí masti. Pokud již onemocnění propuklo, mohou tyto prostředky přispět k jeho výraznému zlepšení.
Atopický ekzém - začíná většinou ve druhém až třetím měsíci červenými pupínky s malými puchýřky, které mohou splývat do větších ploch, mokvat a zasychat do žlutavých až červenohnědých stroupků. Ekzém se většinou vyskytuje na tvářích, čele a na bradě, trupu a končetinách, někdy začíná ragádami za ušními boltci.
Nedílnou součástí léčby je soustavná péče o pokožku a režimová opatření, počínaje vhodným oblékáním, úpravou prostředí a jídelníčku, vyloučením alergenů, zejména roztočů, dostatek spánku a odpočinku a pobyt na čerstvém vzduchu. (V případě atopického ekzému je dále doporučováno) Je vhodné omezit pobyt s rychlým střídáním teplot, dodržet zásady při očistě a koupání k zabránění vysušování pokožky a pravidelně ošetřovat pokožku zvláčňujícími přípravky a zmírnit svědění.
Děti od 2 do 11 let
Atopický ekzém předškolních a školních dětí typická lokalizace podkolenní, loketní jamky, krku, zápěstí, kotníky, okolí očí.
Pro toto věkové období je charakteristická větší pohybová aktivita, sportování, hry v nečistém prostředí a s tím spojené negativní dopady na pokožku - povětrnostní vlivy zevního prostředí, sluneční záření, pocení, námaha, stresové situace, častější kontakt s alergeny.
Platí podobná režimová opatření jako v nižším věku - viz. Kojenci a batolata do 2 let
Děti od 12 do 18 let
Atopický ekzém dospívajících – převaha lokalizace v obličeji v okolí očí a úst, na krku, podkolenní, loketní jamky, zápěstí.
Režimová opatření viz předchozí, možnost komplikace bakteriální infekcí.
 
Akné - jedná se o chronické, zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů v důsledku nadměrné citlivosti na androgeny. Při nadprodukci mazu při péči o pokožku se používají emulze, které převedou mastný film do stavu hydrofilního. Onemocnění má několik stadií, léčba je však velmi svízelná, složitá, většinou dlouhodobá a často vyžaduje i psychoterapii – patří tudíž do rukou odborníků. Cílem léčení tohoto onemocnění je omezit mazotok, uvolnit ústí vlasových folikulů, zlikvidovat mikrokomedony a komedony a znormalizovat proces keratinizace pokožky.
 
3. Základní informace o léčbě kožních onemocnění
U dětí s kožními chorobami je důležité
-          zvýšit obranyschopnost kůže
-          udržet kůži vláčnou zajištěním přiměřené hydratace
-          předejít zánětu a přidružené infekci
-          tišit svědění
 
Léčebné prostředky
můžeme rozdělit podle jejich formy na pasty, obklady, tekuté pudry, tinktury a vodné léčebné roztoky, masti, krémy, tělová mléka a hormonální masti, krémy a tělová mléka.
Pasty.Pasty jsou tužší, špatně se roztírají a hodí se k dlouhodobému ošetřování. Nanášíme je většinou na noc v tenké vrstvě a při koupeli je nesmýváme. Odstranit je lze dobře slunečnicovým nebo olivovým olejem. Pokud přesušují pokožku, lze postižená místa 10 minut před jejich aplikací promazat krémem. Pasty zklidňují zánět, chladí, jsou vhodné na zahájení léčby.
POZOR! Při použití pasty s dehtem a Holtovy masti nevystavujte slunci ani přes sklo!
Obklady. Obklady používáme při mokvání, na podrážděná ložiska. Obklady zklidňují, vysušují, působí protizánětlivě, případně mají dezinfekční účinky.
Správný postup – obklad připravujeme v porcelánové nebo skleněné nádobě, přičemž tekutina nesmí být horká. Obklad přikládáme na postižená místa asi na 2 minuty, znovu namočíme; postup opakujeme po dobu 15 minut, nejlépe 3x denně.
Vhodný pro obklady je řepík nebo odvar ze silného tmavého čaje, protože tanin stahuje a působí protizánětlivě.
POZOR! Jarischův roztok používejte jen na malé plochy. Obsahuje kyselinu boritou, kterou nelze v dětském věku použít na větší plochy.
Tekuté pudry.Tekuté pudry majíprotisvědivý a protrahovaný účinek, hodí se na velké plochy u nemokvavých akutních zánětů, přičemž se natírají 2x denně.
POZOR! Nepoužívejte na mokvavá nebo přesušená ložiska a do vlasů, z kosmetických důvodů nepoužívejte ani na obličej.
Tinktury a vodné léčebné roztoky.Tyto přípravky působí protisvědivě a dezinfekčně, chladí, vysušují, používají se při hnisavých, plísňových a kvasinkových infekcích, vhodné jsou do vlasatých a ochlupených partií.
Masti, krémy, tělová mléka.Přípravky sloužík promašťování suché pokožky, tvoří na pokožce povrchový film, zadržuje v kůži vodu a chrání před vysoušením. Kůži jimi potíráme v tenké vrstvě, zpočátku raději vícekrát denně, po ustálení stačí 2x denně.
POZOR! Při použití nového prostředku je vhodné ověření snášenlivosti na malém kousku kůže po dobu tří až pěti dnů.
Hormonální masti, krémy, tělová mléka.Přípravky této skupiny jsouprotizánětlivé, protisvědivé a užívají se v době výrazného zhoršení kožního onemocnění, krátkodobě, na místa akutního zánětu. Při jejich užívání nevynechávejte běžné zvláčňující prostředky a naneste je před použitím kortikoidního přípravku.
Tyto přípravky je vhodné používat intervalově 1x až 2x denně, zejména na noc po koupeli.
 
4. Obecná pravidla péče o dětskou pokožku
4. 1. Oblečení, úprava vnějšího prostředí 
Péče o dětskou pokožku začíná vhodným oblečením a úpravou prostředí dítěte.
Vhodné oblečení netěsní, nedráždí, je prodyšné, nevede k přehřátí, ke zvýšené potivosti a k zapaření zejména v kožních záhybech, kde se kůže vzájemně dotýká. Totéž platí i pro obuv.
Ve spodní vrstvě oděvu kontaktní s pokožkou, zejména u novorozenců, kojenců a u starších dětí při sportovních aktivitách, se doporučuje upřednostnit bavlněné materiály s možností praní alespoň na 60 stupňů.
Při praní používejte nedráždivé prací prostředky a dbejte na jejich řádné odstranění opakovaným mácháním. Doporučováno je žehlení.
Nové oblečení před použitím vyperte a odstraňte všechny vnitřní značky, které by mohly kůži dráždit. Prádlo sušte v odvětrané místnosti.
Udržujte čistotu oblečení i ložního prádla. Zajistěte, aby děti spaly ve volném oděvu, větší děti bez kalhotek, pravidelně a dostatečně větrejte a měňte ložní prádlo jako prevenci proti plísním, bakteriím a roztočům. Na matracích používejte zdravotní podložky.
Zajistěte optimální teplotu a vlhkost venkovního prostředí, omezte prašnost a styk kůže s nevhodnými dráždivými materiály a prostředky. Především u malých dětí a alergiků se vyvarujte přímého kontaktu se zvířaty a jejich exkrety.
4.2. Očista kůže, sprchování, koupele
Očistu kůže provádějte čistou teplou vodou, která změkčuje kůži a snadněji odstraňuje nečistotu.Pokud používáte mýdlo, nemělo by být parfémované a s kyselým nebo neutrálním pH. Vhodná je naopak krémová tableta na mytí zabraňující vysoušení kůže. Mýdlo používejte na místa, kde se kůže nejvíce potí nebo špiní – ruce, nohy, podpaží, záhyby, intimní místa, zadeček.
Sprchování. Výhodou je okamžité splachování špíny, kratší doba působení čistících mycích prostředků, osvěžující účinek ovlivněním krevního oběhu proudem vody.
Nevýhodou je nemožnost použití koupelových přísad.
Koupel. Koupel může být částečná nebo celková, očistná nebo léčebná s použitím olejových nebo jiných přísad. Nikdy nepoužívejte současně očistné prostředky a přísady do koupele.
Při koupeli je optimální okolní teplota v místnosti cca 25 °C, délka koupele a doporučovaná teplota vody závisí na věku dítěte. Do 6. měsíců věku by měla mít voda teplotu cca 36 °C a koupel by měla trvat 3 až 5 minut. S přibývajícím věkem se doporučovaná teplota vody postupně snižuje a délka koupele se prodlužuje. Ve dvou letech je tak optimální teplota vody 36 °C a délka koupele 10 minut.
Ošetřování pokožky po koupeli
Osušení dítěte provádějte měkkou osuškou opakovaným přikládáním, u problematické a nemocné kůže tzv. pijákováním. Do tří minut po koupeli pak pokožku promastěte.
Zdravá kůže nemusí být po koupeli promašťována, ale vhodné je použít krémový mycí přípravek k udržení její vláčnosti a hebkosti. Pokud má dítě suchou pokožku, je vhodné promašťovat ji mastmi nebo krémy, nejlépe na přírodní bázi, jako je vazelína nebo lanolín, které aplikujte vždy v tenké vrstvě.
Ošetřování dětské pokožky kosmetickými přípravky je velmi individuální, záleží na osobních zkušenostech maminky nebo zvyklostech v rodině. Některé maminky se řídí radou svých kamarádek, jiné věří autoritám nebo doporučením praktického lékaře pro děti a dorost a sestřičky z jeho ordinace.
Na jaře v roce 2005 proběhla v patnácti ordinacích PLDD u 105 dětí ve věku od 6. měsíců do 3 let po dobu čtyř týdnů studie posouzení účinku DOVE krémové tablety na mytí na dětskou pokožku při každodenní celkové očistě.
 
Vstupní vyšetření před testem diagnostikovala:       Díky používání Dove došlo ke zlepšení:
Atopický ekzém – 33 % dětí                                     Atopický ekzém – u 75 % dětí
Plenková dermatitida – 9 % dětí                               Plenková dermatitida – u 100 % dětí
Suchá pokožka – 47 % dětí                                       Suchá pokožka – u 84 % dětí
Opruzeniny – 3 % dětí                                              Opruzeniny – u 67 % dětí
Jiné kožní onemocnění – 10 % dětí                           Jiné kožní onemocnění – u 90 % dětí
Zcela zdravá kůže – 30 % dětí
 
Celkové hodnocení testování lékaři:
Nedošlo ke změně – 9,3 % lékařů
Došlo k výraznému zlepšení – 6,5 % lékařů
Vylepšení stavu pokožky uvedlo 62 % lékařů
 
Shrnutí studie
Studie ověřovala závěry zahraničních testů, které označily Dove krémovou tabletu na mytí jako vynikající přípravek pro dětskou hygienu. Po měsíčním používání 81 % rodičů hodnotilo Dove krémovou tabletu na mytí jako výrazně šetrnější nebo šetrnější k dětské pokožce v porovnání s ostatními prostředky. Studie prokázala, že v průběhu používání Dove krémové tablety na mytí se u dětí podstatně zlepšil průběh atopického ekzému, plenkové dermatitidy, opruzenin a suché pokožky.
 
Závěr studie byl jednoznačný:
Používání Dove krémové tablety na mytí významně pozitivně ovlivňuje pokožku, snižuje výskyt vyrážek na citlivé dětské pokožce a přispívá ke zlepšení průběhu kožních onemocnění.
Dove krémová tableta na mytí je jemný mycí prostředek vhodný pro každodenní dětskou hygienu.
 
Na jaře v roce 2006 proběhla v porodnici Neratovice u 100 novorozenců po dobu pobytu v porodnici, tj. 5 – 8 dní, studie Účinky DOVE krémové tablety na pokožku novorozenců. Dove krémovou tabletu používaly zdravotní sestry při koupání dětí tak, jak byly zvyklé doposud, nejméně však jednou denně.
Před testem Dove
Před zahájením testování byly kožní problémy diagnostikovány u 37 % dětí, 63 % dětí mělo naopak zdravou kůži. Při vstupním vyšetření mělo 46 % dětí suchou kůži, u 29 % dětí se vyskytlo olupování kůže a u 20 % byly zaznamenány náznaky červenání kůže.
Po testu Dove
odstranění projevů suché kůže - 99 %
nevyskytlo se olupování kůže, jak je běžné při používání jiných mycích prostředků - 92 %
žádné náznaky červenání pokožky - 90 %
vyskytovaly se opruzeniny - 99 %
bez vyrážky - 90 %
nemělo žádné příznaky podráždění kůže - 98 %
zvýšení hebkosti kůže - 69 % dětí
Celkové hodnocení testování lékaři:
známka „výborná“ - 66 % dětí
známka „chvalitebná“ - 22 % dětí
Shrnutí studie
Celkově se prokázalo, že Dove krémová tableta nevysušuje citlivou pokožku novorozenců, pomáhá k odstranění vyrážky, olupování a červenání pokožky. Dove krémová tableta na mytí byla vyhodnocena jako výrazně šetrnější mycí přípravek pro novorozence ve srovnání s jinými kosmetickými produkty. U dětí s kožními problémy došlo ke zlepšení stavu kůže.
Závěr a doporučení
Používání Dove krémové tablety na mytí s obsahem 1/4 hydratačního krému vede k odstranění olupování, červenání a vysychání pokožky novorozenců.
 
 
 


Použitá literatura:
Dětská dermatovenerologie: Doc. MUDr. M. Horáková, CSc.
Atopický ekzém:                    MUDr. Š. Čapková, prof. MUDr. V. Špičák CSc.
                                               prof. MUDr. František Vosmík DsSc.
Referátový výběr z dermatologie aj. články z dermatologie v odborných časopisech:
prof. MUDr. P. Arenberger, DrSc., MUDr. Š. Čapková, MUDr. S. Polášková
 
MUDr. Olga Roškotová
Nestátní dětské středisko U kapličky 2

Řekli o nás

V. Rumlová
25.2.2012
Pan doktor má velmi příjemný a lidský přístup .Chodím k němu už patnáct let tolik je právě mému synovi, na jeho diagnozu se můžu vždy spolehnout . Vážím si také snahy a ochoty vyjít mi vždy vstříct. Plně mu důvěřuji.
Další hodnocení najdete zde